• Registration
У сучасному суспільстві все ще не існує справжньої рівності між чоловіком і жінкою PDF Друк e-mail
Написав Юлія Хайчіна   
Субота, 13 квітня 2013, 19:04

У сучасному суспільстві

все ще не існує справжньої рівності між чоловіком і жінкою

СЦЕНАРІЙ ВИХОВНОГО ЗАХОДУ

Виступи гравців

1-й гравець. Добрий день, я гравець А1 команди ствердження. (Представляє команду.) Тема дебатів «У сучасному суспільстві все ще не існує справжньої рівності між чоловіками і жінками». (Пояснює дефініції.)

Дефініції

Сучасність — це теперішні  часи, сьогодення.  Суспільство — сукупність форм  спільної діяльності людей, які історично склалися. У вузькому розумінні — історично конкретний тип соціальної системи.

Рівність— поширення вигод і витрат між різними групами і місцевостями так, що всі вони мають рівну частину, яка може й не бути справедливою.

Рівне ставлення до жінок і чоловіків — забезпечення відсутності дискримінації за статевою ознакою.

Рівні можливості для жінок і чоловіків — відсутність бар'єрів, що ґрунтуються на статевих ознаках, для участі в економічній, політичній і соціальних сферах життя.

Чоловік — це особа чоловічої статі, протилежна жінці. Одружена особа стосовно своєї, дружини.

Жінка — особа жіночої статі, протилежна чоловіку. Доросла, на відміну від маленької дівчинки. Заміжня особа стосовно свого чоловіка. Взагалі заміжня особа жіночої статі.

Стать — біологічні характеристики, яким відповідають людські істоти чоловічої і жіночої статі. Означає біологічну відмінність між чоловіком і жінкою.

Отже, наша команда вважає, що сьогодні все ще не існує справжньої рівності між чоловіком і жінкою, а підтвердженням цьому є наші аргументи.

Перший аргумент. Під час працевлаштування на роботу порушуються права жінки. Щоб це довести, я підтверджу аргумент прикладами.

Переглядаючи оголошення, ми помітили, що в багатьох професіях перевагу на дають чоловіку.

 1. Багато молодих жінок, влаштовуючись
 2. на роботу, стикаються з такими принизливими для жінки питаннями:
 3. «А чиє у Вас дитина?», «Чи будете Ви ходити на лікарняний, коли дитина хворітиме?», «Чи будете Ви ще народжувати дітей?» 3. Якщо на місце роботи будуть претендувати чоловік і жінка, то в більшості випадків пріоритет залишається за чоловіком.

Другий аргумент. До цього часу ми стикаємося з проблемою насильства чоловіка над жінкою в родині. Чоловік може ударити дружину, заборонити їй зустрічатися з друзями, працевлаштовуватися. Тобто порушує її права. Серед наших знайомих родин, є сім'ї де чоловік застосовує насильство щодо жінки, порушуючи цим її законні права.

Третій аргумент. На сьогоднішній день відсоток участі жінок у політичному житті країн дуже низький. Жінки не обіймають високі державні посади, не керують великими підприємствами, акціонерними компаніями, у парламентах багатьох країн вони завжди у меншості. Наприклад, за статистикою на 2007 рік, у Європі частка жінок у парламенті становить  %, а в Україні — 10 %. Це також є проявом гендерної нерівності. Таким чином, враховуючи всі факти, наведені в наших аргументах, ми дійшли висновку, що у сьогоднішньому суспільстві все ще не існує справжньої рівності між чоловіками і жінками. Дякую за увагу.

Перехресні запитання N 1 до А1

1. Чи забороняється жінці брати участь у політичній діяльності? Чи має жінка право підписувати юридичні документи?

2. Чи має право жінка на вищу освіту? Чи має жінка право на приватну власність? Назвіть прізвища відомих жінок у політиці.

2-й гравець.

Добрий день, я гравець команди заперечення N 1. (Представляє команду.) Тема дебатів «У сучасному суспільстві все ще не існує справжньої рівності між чоловіками, і жінками».

(Погоджується із розкриттям дефініцій.) Наша команда вважає, що сьогодні все ж таки існує справжня рівність між чоловіком і жінкою, а підтвердженням цьому є наші аргументи.

Перший аргумент. Міжнародно-правові документи, прийняті у XX ст., закріпили рівноправність чоловіків і жінок. Щоб це довести, я підтверджу аргумент прикладами.

Декларація   прав людини   (10 грудня 1948 р.) ст. 16.1 Чоловіки і жінки, які досягли повноліття, мають право без будь-яких обмежень за ознакою раси, національності або релігії одружуватися й засновувати сім'ю. Вони користуватимуться однаковими правами щодо одруження під час шлюбу та під час його розірвання.

Конституція України. Ст. 11. Всі люди є вільні і рівні у Своїй гідності і правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними.

Ст. 24. Громадяни мають рівні права та свободи і є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань. Рівність прав чоловіка і жінки забезпечується: наданням жінкам рівних з чоловіками можливостей у громадсько-політичній і культурній діяльності, у здобутті освіти і професійній підготовці, у праці та винагороді за неї.

Ст. 51. Шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки і чоловіка. Кожен із подружжя має рівні права та обов'язки у шлюбі та сім'ї. Встановлена добровільна згода чоловіка і жінки на шлюб. Рівне право на фізичний та духовний розвиток, на здобутки освіти, прояви своїх здібностей, на створення умов для праці і відпочинку. Право на розподіл обов'язків і спільне вирішення питань життя родини. Право на особисту свободу. Обоє зобов'язані піклуватись за сім'ю і в цьому мають рівні права.

3. Кодекс законів про працю (від 10 грудня 1971 р.) закріпив рівність прав чоловіка і жінки у праці та винагороди за неї.

4. закон України «Про державні соціальні гарантії» від 5 жовтня 2000 р. забезпечує рівноправність жінки і чоловіка створенням умов, які дають жінкам можливість поєднувати працю материнством. Жінка отримує фінансову допомогу під час вагітності.

Керівні посади на виробництві, у державі. Так, лідером партії «Батьківщина» в Україні є Юлія Тимошенко, у 2005 р. вона стала прем'єр-міністром України із грудня 2007р. — знову прем'єр-міністр. Лідер партії Прогресивних соціалістів — Наталія Вітренко. Стрімку кар'єру — від лікаря до депутата Верховної Ради і секретаря РНБО — здійснила Раїса Богатирьова. Жінка є гідною і рівною з будь-яким чоловіком у своїх досягненнях.

Другий аргумент. Рівність прав жінки і чоловіка забезпечується у здобутті освіти, професійній підготовці, у праці та винагороді за неї. Сьогодні жінки працюють адвокатами, суддями, банкірами, лікарями, директорами компаній. Тепер ніхто не здивується, зустрівши жінку-пожежника чи будівельника, а в арміях деяких західних країн жінки обіймають провідні пости. У 1990 р. розпочалася війна у Перській затоці. Це був перший воєнний конфлікт, коли жінки — солдати армії США— воювали пліч-о-пліч з чоловіками. Тому наша команда вважає, що в сучасному суспільстві існує рівність між чоловіком і жінкою. Дякую, я готова до ваших запитань.

Перехресні запитання A3 до N1

1. Скільки жінок у сучасному українському уряді?

2. Скільки жінок у сучасному українському парламенті?

3. Чи існує в мусульманських країнах табу на деякі види професії?

4. Це ознака рівності чи нерівності між чоловіками та жінками?

5. Чому чоловіки вважають, що жінка не має право водити авто?

6. Чи часто зустрічаються жінки, які працюють водіями?

7. Чи існують родини, в яких жінки вчиняють насильство над чоловіками?

3-й гравець. Добрий день, я гравець А2 ствердної команди. Хочу підтвердити наші аргументи доказами.

Перший аргумент. Під час працевлаштування на роботу порушуються права жінки. Переглядаючи газети ми натрапили на такі оголошення:

-       «Для постійної роботи офіціанта і бармена потрібен молодий чоловік або незаміжня жінка без дітей...».

-       «На місце головного бухгалтера потрібна жінка до 40 років».

-       «На постійну роботу потрібна жінка до 30-ти років з дітьми не менше 3-х років».

Ми вважаємо, що навіть у цих оголошеннях порушуються права жінки. Виходить, що жінка яка має маленьких дітей, а також ті, кому за 40 років, можуть не знайти роботу. Ми опитали 35 жінок до 40 років, які підтвердили, що під час прийому на роботу їм ставлять запитання, які принижують жінку. (Чи підете Ви у декретну відпуску? Чи будете ви брати лікарняний по догляду за дитиною?). Отже виходить, що в сучасному суспільстві жінці доводиться обирати між створенням сім'ї і кар'єрою, натомість чоловік може займатись і тим, й іншим водночас. Сьогодні надзвичайно гостро стоїть проблема насильства чоловіка над жінкою в родині. Майже кожна друга жінка в Україні потерпає від насильства в сім'ї. Насильство буває не лише фізичне, а й моральне. Наприклад, в моєму селі є три родини, в яких, я точно знаю, порушуються права жінки. У першій родині чоловік забороняє жінці влаштуватися на роботу, хоча діти у них уже дорослі. У другій родині ситуація схожа, але чоловік завдає ще більших утисків своїй дружині, не "дає їй зустрічатися зі своїми подругами. У третій родині чоловік застосовує фізичну силу до жінки і дітей. В органах міліції зареєстровано безліч випадків сімейного насильства. Багато з них закінчуються смертю. Я зачитаю повідомлення кримінальної хроніки. «14 червня 2007 р. органами Саксаганського райвідділу міліції зареєстровано вбивство жінки у власній квартирі. Як з'ясувалося, вбивцею був її власний чоловік, який завдав жертві чотири ножових удари в область серця, внаслідок яких вона одразу померла». «21 серпня 2007 р. до райвідділу Тернавського району надійшло повідомлення про те, що жінка вбила свого чоловіка, намагаючись захиститись від побоїв».

Другий аргумент. На сьогоднішній день відсоток участі жінок у політичному житті країн дуже низький. Жінки в країнах «третього світу» зазвичай мають доступ лише до обмеженого кола професій і значною мірою позбавлені можливості обіймати управлінські посади в офіційному секторі. У деяких мусульманських країнах жінки й сьогодні нерівні з чоловіками, не можуть голосувати й претендувати на виборні посади. В індустріально розвинених країнах заробіток жінок з числа працюючих за наймом становить у середньому 77 % від того, що отримують чоловіки. У країнах, що розвиваються, цей показник становить 73 %. Лише близько п'ятої частини різниці в зарплаті можна пояснити тендерними відмінностями, пов'язаними з освітнім рівнем, трудовим досвідом або особливостями роботи. Таким чином, враховуючи всі факти, наведені в наших аргументах, ми дійшли висновку, що в сучасному суспільстві все ще не існує справжньої рівності між чоловіками і жінками. Дякую, я готова до ваших запитань. Дякую, я готова до ваших запитань.

Перехресні запитання N1 до А2

 1. Декларація прав людини гарантує рівність між чоловіком і жінкою?
 2. Чоловік і жінка несуть однакову відповідальність за виховання дітей?
 3. Чи може жінка бути главою сім'ї?
 4. Чи може зараз жінка забезпечити сім'ю?
 5. Чи може жінка володіти нерухомістю і після шлюбу, не передаючи її в розпорядження чоловіка?
 6. Чи має жінка право підписувати юридичні документи?
 7. Чи може жінка вибрати собі професію за уподобанням?
 8. Чи отримують за однакову працю жінка і чоловік різну за розміром заробітну плату?

4-й гравець. Добрий день, я гравець N2 заперечувальної команди. Хочу підтвердити наші аргументи доказами.

На кінець XIX ст. поширився рух суфражисток, які боролися за надання жінкам виборних прав. Першими в 1893 р. право голосу отримали жінки Нової Зеландії. У 20-х роках XX ст. більшість демократичних країн надали жінкам право голосу. У 1971 р. отримали право голосу жінки Швейцарії.

У 1960 р. на Цейлоні (нині Шрі-Ланка) С. Бандаранаїке стає першою у світі жінкою прем'єр-міністром. У 1969 p., ізраїльтянка Голда Меїр (народилася у Києві) була обрана прем'єр-міністром Ізраїлю. З 1979 по 1991 pp. у Великій Британії прем'єр-міністром була Маргарет Тетчер, Індіра Ганді— прем'єр-міністр Індії протягом 1977-1984 pp., Беназир Бхутто — прем'єр-міністр мусульманської країни Пакистану з 1988 по 1990 рік. З 2006 р. прем'єр-міністром Німеччини є жінка — Ангела Меркель. В Аргентині, Філішгінах, Латвії президентами держав є жінки. У 2005 р. і з грудня 2007 р. в Україні прем'єр-міністром стала Ю. Тимошенко, одна з лідерів «помаранчевої революції» 2004 р. Як наголошувалося багатьма її прихильниками, яку б посаду не обіймала ця жінка, вона завжди досягала ефективних результатів.

Наступний наш аргумент. У 1963 р. у СІЛА прийнято акт про рівну оплату, який гарантував, що чоловіки і жінки за однакову роботу отримують однакову, рівну платню. У 1975 р. прийнятий Акт про статеву дискримінацію (СП1А), який оголошував злочином перевагу за ознакою статі при зарахуванні на роботу. Ще у 1938 р. В. Гризодубова разом з П. Осипенко і М. Р Наступний наш аргумент. У 1963 р. у СІЛА прийнято акт про рівну оплату, який гарантував, що чоловіки і жінки за однакову роботу отримують ' однакову, рівну платню. У 1975 р. прийнятий Акт про статеву дискримінацію (СТТТА), який оголошував злочином перевагу за ознакою статі при зарахуванні на роботу. Ще у 1938 р. В. Гризодубова разом з П. Осипенко і М. Расковою на літаку АНТ-37 здійснили переліт Москва—Далекий Схід і встановили рекорд дальності польоту для жіночих екіпажів. З березня 1942 р. В. Гризодубова — командир 101-го полку, авіації, з 1946 р. — в цивільній авіації. Валентина Терешкова — перша у світі жінка-космонавт. Праця на багатьох виробництвах вимагає вже не фізичної сили, а майстерності, отож жінки освоюють роботу на фабриках і заводах аж ніяк не гірше за чоловіків. Сім'ю може на сьогодні забезпечити і жінка. Жінка має право на приватну власність, нерухомість та ін. Жінки можуть опановувати будь-який вид діяльності. При вступі до ВНЗ жінка може обрати навчальний заклад за уподобанням, дискримінації у цьому плані немає, жінка і чоловік мають рівні права на здобуття вищої освіти. Отже, ми вважаємо, що в сучасному суспільстві існує рівність між чоловіком і жінкою.

Дякую, я готова до ваших запитань.

Перехресні запитання А1 до N2

 1. У мусульманських країнах жінки мають право голосу?
 2. У мусульманських країнах існує багатоженство. Це ознака рівності в правах між чоловіком і жінкою?
 3. Чи мають жінки мусульманських країн право виїжджати за кордон, без дозволу чоловіка?
 4. Чи має чоловік рівні обов'язки з жінкою щодо виховання дитини?
 5. При розлученні з ким у більшості випадків залишаються діти?

5-й гравець. Добрий день, я гравець A3 ствердної команди. Наша команда вважає, що сьогодні все ще не існує справжньої рівності між чоловіком і жінкою, а підтвердженням цьому є наші аргументи (повторює аргументи).

Наші опоненти вважають, що рівність між чоловіком і жінкою існує, але їхня доказова база дуже слабка. В основному вони спираються на статті Конституції України і міжнародні правові документи. Так, ці документи задекларували рівність між чоловіком і жінкою, але в реальному житті допускається дискримінація жінки. Зараз у  сучасному світі поширене сексуальне рабство жінок. Хіба це не яскравий приклад нерівності в правах між чоловіком і жінкою?

Жінки з України виїздять на заробітки за кордон, бо не мають можливості, працюючи вдома, утримувати свою родину. Команда опонентів наводила приклади з історії, називала відомих жінок-політиків, але ми ж знаємо, що жінок у політиці дуже мало, як у нас у країні, так і за кордоном. Ми вважаємо, що зараз жінка не може повноцінно займатися трудовою діяльністю та здійснювати контроль над ресурсами.

Жінки й надалі перебувають у ситуації, коли використання ними цілої низки продуктивних чинників, включаючи освіту, землю, інформаційні та фінансові ресурси, залишається обмеженим. У Південній Азії середня тривалість навчання жінок удвічі менша, ніж чоловіків, а відсоток дівчаток, які відвідують школу, становить 2/3 від відповідного показника для хлопців. Багато жінок позбавлені права володіти землею, а в тих, хто його має, земельні наділи, як правило, менші, ніжу чоловіків. У більшості регіонах «третього світу» підприємства, очолювані жінками, порівняно з тими, які очолюють чоловіки, мають менший об'єм капіталовкладень та кредитування, у них нижчий рівень механізації, використання добрив. Розрив в освітньому рівні впливає на здатність жінок брати участь у процесі розвитку та робити внесок у підвищення життєвого рівня своєї родини як за участі чоловіків, так і без неї.

Крім того, наша команда провела соціальне опитування на тему рівності між чоловіками і жінками. Ось результати опитування:

1.  Молодь віком до 20 років. 48% молоді вважають, що рівності між чоловіками і жінками не існує.

 1. Люди віком до 40 років. 94% опитуваних вважають, що рівності між чоловіками і жінками не існує.
 2. Люди похилого віку. 72 % опитуваних вважають, що рівності між чоловіками і жінками не існує. Таким чином, враховуючи всі факти, наведені в наших аргументах, ми дійшли висновку, що в сучасному суспільстві все ще не існує справжньої рівності між чоловіками і жінками. Дякую заувагу.

6-й гравець. Добрий день, я гравець N3 заперечувальної команди. Наша команда також провела соціальне опитування на тему рівності між чоловіками і жінками. Ось результати опитування:

1.  Молодь віком до - 20 років (опитано 40 чол.). 55 % вважають, що рівність існує, 45 % — такне вважають.

 1. Люди віком від 30—50 років (опитано 40 чол.). 62 % вважають, що рівність існує, 38 % —: так не вважають.

Таким чином, соціальне опитування на тему рівності між чоловіками і жінками показало, що більшість людей дотримуються нашої точки зору, тобто позиції, що в сучасному суспільстві існує рівність між чоловіком і жінкою.

Дякую за увагу.

Підбиття підсумків дебатів.

Оцінювання гри суддями. Визначення переможців.

Викладач, спеціаліст І кваліфікаційної категорії Ю.П. Бажан-Пушкіна

Останнє оновлення на Неділя, 14 квітня 2013, 16:59
 
Fitness ReLady
Ukrainian English French German Russian
Copyright © 2020. Вище професійне училище №7. Designed by Lehrer

S5 Box

Вхід

Реєстрація

*
*
*
*
*

Fields marked with an asterisk (*) are required.