• Registration
Причини вживання підлітками наркотичних речовин PDF Друк e-mail
Написав Ольга Д'яченко   
Четвер, 20 лютого 2020, 15:12

Причини вживання підлітками наркотичних речовин
Коли дитина вступає у період статевого дозрівання, у неї може з'явитись нездорова цікавість до алкогольних напоїв, цигарок і речовин токсичної дії. Чому?
Певною мірою це можна пояснити тим, що гормони статевих залоз, різко активізуючи метаболізм (обмін речовин), спричиняють вивільнення і вироблення значної кількості енергії. Підліток не розуміє, що з ним відбувається, звідки ця енергія, яка буквально його «розпирає». У цей час дуже важливо спрямувати «зайву» енергію та силу на спорт, творчість, громадську чи трудову активність.
Нажаль, більшість підлітків витрачає енергію на вулиці, в «тусовках». За відсутності належного виховання, необхідних вольових якостей, особливих заборонних бар'єрів, уміння керувати своїми емоціями, у підлітків часто виникає невмотивований протест проти «всіх і всього на світі».
Спробувавши вперше наркотичні речовини, дехто з підлітків нібито відчуває полегшення. Наркотичний стан на короткий час притупляє гостроту неприємних відчуттів та життєві негаразди, знімає психічну напруженість, дає можливість розслабитись і відновити втрачену енергію. Згодом у когось з них може з'явитися бажання пережити ці відчуття знову і знову. Поступово розвивається залежність, яка, як правило, переростає у небезпечні хвороби: алкоголізм, токсикоманію, наркоманію.
Крім того, у деяких підлітків у цей час може спостерігатися втрата життєвих орієнтирів у зв'язку з недостатністю або відсутністю уваги і допомоги з боку батьків, педагогів, психологів, а звідси — самотність, туга, вихід з якої підліток шукає в компанії, в різних неформальних об'єднаннях молоді, які часто суттєво впливають на його світогляд, поведінку і життя.
Тому, як свідчать спостереження соціологів і психологів, серед причин дитячої і підліткової наркоманії чільне місце посідає вплив оточення, друзів і компанії. Потрапляючи в компанію, де вживають наркотичні речовини, підліток часто починає вживати наркотики, тому що боїться бути «білою вороною». Входження і пристосування до компанії для нього надзвичайно важливі. Адже, якщо підлітка «визнали своїм», він відчуває залежність і підтримку компанії.
Саме в цей час особливо сильним може бути вплив товаришів на думку, поведінку, дії підлітка, який може навіть не помічати і не відчувати цього, та коли товариші і друзі починають палити цигарки, вживати алкогольні напої або наркотики, йому досить важко сказати «Ні, я не хочу». Підліток може злякатися втратити друзів, компанію. У цій тяжкій ситуації важливо вміти зробити правильний вибір. Тому помічником і підтримкою мають стати знання, відповідальність перед самим собою, перед сім'єю, перед майбутнім, перед суспільством.
Основні причини вживання наркотиків:
1. Цікавість до наркотиків, до нових відчуттів, до «забороненого плоду», яка базується на хибній упевненості, що вживання кількох доз ще не призводить до наркоманії. Але є значна кількість людей, особливо підлітків, у яких біохімічні процеси є дуже нестабільними і в організмі яких молекули наркотичної речовини можуть уже після перших спроб вживання «включитися» в обмін речовинні зумовити наркотичну залежність. Особливо ці «розваги» небезпечні для тих, хто має залежність від нікотину чи алкоголю.
2. Втрата життєвих орієнтирів, а відтак — поява синдрому «беззмістовного» життя, надмірне душевне потрясіння, почуття самотності, відсутність уваги і допомоги з боку батьків, педагогів, психологів, друзів.
3. Невдоволення життям, яке виникає на ґрунті постійних конфліктів у сім'ї, навчальному закладі, низького матеріального і соціального рівня.
4. Вплив оточення, друзів, компанії.
5. Простота переходу від сигарет та алкоголю до найбезпечніших наркотиків. Часом тільки їхня відсутність утримує підлітка від цього кроку.
6. Знання про шкоду наркоманії на рівні загальноприйнятого штампу: «Дуже шкідливо» (це стосується і цигарок, і алкоголю), і незнання, якою мірою це шкідливо, а також коли і як це шкідливе проявляється.
7. Недостатній розвиток заборонного внутрішнього фактора (у неповних сім'ях, за неправильного виховання).
Незалежно від виду наркотичної речовини у поведінці, характері та фізіології підлітків відбуваються негативні зміни. Отже, підлітки не замислюються над наслідками впливу наркотичних речовин на організм. Тому досить гостро постає необхідність прийняття конкретних практичних дій і рішень, що змінили б ситуацію на краще і дали б можливість управляти здоров'ям молоді.
Першочерговим за значущістю і одним з ефективних шляхів покращення стану здоров'я молоді є створення умов для формування здорового способу життя.

 

Хто міцний тілом, може терпіти і жару, і холод. Так і той, хто здоровий душевно, здатен перенести і гнів, і горе, і радість, і інші почуття. (Епіктет)

 
Fitness ReLady
Ukrainian English French German Russian
Copyright © 2020. Вище професійне училище №7. Designed by Lehrer

S5 Box

Вхід

Реєстрація

*
*
*
*
*

Fields marked with an asterisk (*) are required.