• Registration
Профілактика суїцидальної поведінки у дітей та підлітків PDF Друк e-mail
Написав Ольга Д'яченко   
Середа, 15 січня 2020, 00:00

Профілактика суїцидальної поведінки у дітей та підлітків

Таке складне, об’ємне і багатопланове явище як самогубство, завжди привертало увагу лікарів, психологів, філософів, священнослужителів і, насамперед, звичайних людей. Тому його профілактика, окрім зусиль спеціалістів у галузі суіцидології, передбачає підвищення рівня освіченості населення у цьому питанні.

Економічні та соціальні труднощі останніх років приносять невиправну шкоду суспільному здоров'ю. Наша країна займає одне з перших місць у світі за сумною статистикою кількості скоєних суїцидів - 29,8 на 100 000 населення на рік. Це означає близько 15 000 добровільних смертей протягом року. З них понад 40% скоюють молоді люди у віці від 15 до 25 років. І це зрозуміло, бо молоді притаманне почуття максималізму, незадоволеності собою, прагнення чогось більшого, високого.

Вважається, що суїцидальна поведінка частіше проявляється в окремих родинах в силу генетичної обумовленості чи під впливом зовнішнього середовища. Стреси або події, що травмували психіку у дитинстві, нерідко впливають на подальше життя молодої людини, обмежують її досвід у вирішенні життєвих проблем, подоланні нових стресів та негараздів. Найчастіше на суїцидальність дітей та підлітків впливають такі негативні чинники в родині, як:

- психічні захворювання батьків;

- зловживання алкоголем, наркотиками;

- насильство у сім'ї (особливо фізичне та сексуальне);

- нестача батьківської уваги та родинного тепла;

- часті сварки між батьками, нестійка емоційна напруга та високий рівень агресії в сім'ї;

- розлучення батьків;

- часті переїзди та зміна місця проживання;

- надмірна авторитарність батьків.

До факторів ризику, які можуть провокувати стреси та сприяти суїцидальним проявам належать непорозуміння з однолітками, проблеми в сім'ї, втрата близької людини, проблеми з законом, працевлаштуванням, навчанням, фінансові проблеми, небажана вагітність, тяжкі хвороби, випадок, внаслідок якого дитина (підліток) стала жертвою негативних впливів.

Щоб попередити усі перелічені ситуації, сім'ї повинні вжити заходів для зміцнення відносин між батьками та дітьми, збереження рівня довіри, теплого спілкування між усіма членами родини. Батьки повинні формувати у своїх дітей навички спілкування з членами родини, однолітками, дорослими. Водночас діти повинні бути впевненими у тому, що їх люблять, що вони рівноправні члени сім'ї і що рідні завжди прийдуть на допомогу, щоб не сталося.

З ранніх років необхідно виховувати у дітях впевненість у собі, своїх силах, наполегливість у досягненні своєї мети. Дорослі (батьки, рідні, вчителі) повинні стати найкращими порадниками у прийнятті важливих рішень, подоланні життєвих труднощів. Ми повинні бути уважними до тих, хто поруч з нами, а особливо до дітей та підлітків. Будь-які несподівані або драматичні події, які впливають на поведінку молодої людини і призводять до зміни поведінки, слід уважно аналізувати.

Якщо у дитини знизилась успішність, зник інтерес до звичайної діяльності, погіршилась поведінка, дитина стала тікати з дому, прогулювати школу, вживає алкоголь, тютюн, наркотики, необхідно звернути особливу увагу на це, звернутися за допомогою до педагогів, психологів, психіатрів.

У попередженні суїцидальних спроб існує дві головні стратегії - постійна робота над покращенням мікроклімату у родині, підвищенням рівня самооцінки та самоповаги у дитини, а також заходи з покращення рівня спілкування.

Ми часто забуваємо про те, як самі були дітьми, і як цінували кожне добре слово від дорослих. Тому завжди намагайтесь підкреслити все гарне і успішне, притаманне Вашій дитині, адже почуття успішності, досягнення (будь-чого) підвищують почуття впевненості у собі.

Батькам недостатньо тільки думати, що вони люблять своїх дітей - їх треба насправді любити і сприймати такими, якими вони є. А останні повинні розуміти, що їх люблять не за гарні успіхи та поведінку, а тому що вони діти своїх батьків.

Не слід постійно «тиснути» на підлітка. Треба підтримувати самостійність дітей і не судити їх надто суворо за вчинки. Від цього, а також від фізичного розвитку і якості спілкування з однолітками буде залежати самооцінка. Краще заохочувати заняття спортом, танцями, музикою тощо, де б дитина змогла самотужки досягти певних успіхів.

Необхідність бесіди з дитиною про її суїцидальну спробу - важке випробування для батьків. У ряді випадків проявляються невирішені емоційні проблеми батьків. Тому, з одного боку, виникають бажання і необхідність поговорити з дитиною, з іншого - страх перед цією бесідою.

Часто дитина не приймає  допомогу батьків. Насправді, молоді люди одночасно і бажають, і не хочуть її, тому терпіння і наполегливість, максимальне співчуття та любов необхідні для позитивного результату і порозуміння.

Батькам, які хочуть вирішити подібні проблеми, я раджу:

ü      будувати довірливі стосунки з сином чи донькою, щоб вони могли розповісти правду про те, що їх турбує. Діти мають сприймати Вас як друга;

ü не так важливо, що ви говорите, ніж те як ви це робите;

ü пам'ятайте, що Ви маєте справу з людиною, а не з «проблемою»;

ü розмовляйте як рівний, а не як старший;

ü проявляйте участь та щирий інтерес, а не влаштовуйте допити;

ü намагайтесь побачити і відчути ситуацію очима дитини, будьте на її боці, а не на боці тих, хто завдав їй болю;

ü дайте можливість дитині самостійно знайти вихід.

І наостанок: якщо Ви не знаєте, що сказати - не говоріть нічого, але будьте поряд. А якщо Ви самі, все ж таки, не в змозі вирішити проблему, звертайтесь до фахівців - психологів, дитячих психіатрів. Ми завжди готові прийти Вам та Вашим дітям на допомогу.

 

 
Fitness ReLady
Ukrainian English French German Russian
Copyright © 2020. Вище професійне училище №7. Designed by Lehrer

S5 Box

Вхід

Реєстрація

*
*
*
*
*

Fields marked with an asterisk (*) are required.